Czy wzorzec oddechowy może mieć wpływ na Twoją postawe ciała – i odwrotnie?
Krótko mówiąc – Tak.
Głównym mięśniem wdechowym jest przepona, a wraz z nią prace powinny wykonywać mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne, pochyłe oraz dźwigacze żeber.
Jako, że oddech jest niezbędny do życia nasze ciało posiada szereg mięśni pomocniczych, które to aktywują się głównie podczas intensywnego wysiłu lub suboptymalnego wzorca oddechowego.
Do mięśni pomocniczych zaliczamy między innymi – mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy, piersiowy większy i mniejszy czy czworoboczny część zstępującą (kaptur).
Oddech górnożebrowy będzie aktywował wyżej wymienione mięśnie, a to w konsekwencji może doprowadzić do ich wzmożonego napięcia oraz aktywacji współczulnego układu nerowego. Współczulny układ nerwowy odpowiada za “pobudzenie” tak zwaną reakcję walcz lub uciekaj. Przbywanie w tym stanie pobudzenia układu nerwowego długofalowo może niekorzystnie wpływać na zdrowie.
Z drugiej strony, pozycja zamknięta, przygarbiona z głową i barkami wysunietymi do przodu – będzie ograniczała ruchomość żeber, a co za tym idzie możliwość wykorzystania pełnego potencjału do wdechu. Osoby przebywające w tych pozycjach często wykonują większą ilość płytkich oddechów, a jak wspomniałem w poprzednim poście optymalna liczba oddechów na minutę to około 10-14.
Proponuję, abyś chwilę obsewował/ła swój oddech. Możesz położyć sie na plecach i umieścić jedną rękę na brzuchu, drugą na mostku i obserwować jaki jest Twój wzorzec oddechowy. Możesz dać znać w komentarzu!
PS. Dajcie znać jeśli chcecie abym nagrał dla Was kilka ćwiczeń mobilizujących obszar klatki piersiowej oraz ćwiczenia oddechowe.
Czy wzorzec oddechowy może mieć wpływ na Twoją postawe ciała – i odwrotnie?
Bartosz byczyński
Cześć, mam na imię Bartosz i jestem trenerem personalnym od 2016 roku. Od początku dbałem o kompleksowe podejście do treningów podopieczych, uwzględniając wszystkie ich potrzeby oraz możliwości wysiłkowe…